7:00 – 22:00
+421 903 922 980

Čistenie vŕtaných a kopaných studní na západnom Slovensku

Čistenie vŕtaných a kopaných studní na západnom Slovensku

Prezradíme vám, prečo by ste dôkladné čistenie studne nemali zanedbávať aj ktoré faktory vedú k jej znečisteniu. Dozviete sa tiež, akým spôsobom sa studňa dá čistiť a dezinfikovať aj aké prostriedky možno za týmto účelom využiť. Firma IB REIN ponúka precízne čistenie kopaných a vŕtaných studní na území západného Slovenska. Poskytujeme profesionálne čistiace služby. Čo spôsobuje znečistenie studne?
Aj v súčasnej dobe predstavuje studňa pre mnohé domácnosti jeden z hlavných zdrojov pitnej vody. Je preto dôležité udržiavať ju čistú a pravidelne z nej odstraňovať nečistoty, ktoré sa do studne môžu dostať predovšetkým v čase povodní po prudkých dažďoch prípadne na jar po roztopení posledného zimného snehu. Majte na pamäti, že aj zdanlivo čistá voda môže obsahovať rôzne zdraviu škodlivé prvky, ktoré sú voľným okom neviditeľné. Na jej automatickú čistotu sa teda nespoliehajte a radšej stavte na precízne a efektívne vyčistenie vašej studne skúsenými profesionálmi.

Pri téme studní si okrem povodní treba dať pozor aj na to, aby sa do nich nedostala povrchová ani dažďová voda potenciálne obsahujúca rôzne choroboplodné zárodky. Na ochranu studne slúžia tak praktické žľaby, ako aj strieška a zákryt vyrobený z dostatočne pevného materiálu odolávajúceho vplyvom počasia v akomkoľvek ročnom období. V neposlednom rade by ste si mali všímať aj to, či sa interiér studne a jej steny nezačínajú poškodzovať, keďže na ne pôsobí vytvárajúci sa vodný kameň prípadne železo. Podobné prostredie je totiž priam stvorené pre tvorbu baktérií, rias a iných organizmov s obľubou vo vlhkosti.

Nezabúdajte, že sa nájdu aj iné faktory v okolí studne majúce vplyv na znečistenie jej vody, hoci ich máte pod kontrolou len minimálne. Máme na mysli predovšetkým zanesený potok či prameň, vykonávanie stavebných prác, skládky odpadu či zaplnenie septiku. Tieto a podobné situácie môžu viesť k zaneseniu vašej domácej studne rôznymi nečistotami dokonca aj bez vášho vedomia a preto čistenie studní rozhodne netreba podceniť.   

Akým spôsobom možno studňu čistiť
Bez správneho a dôkladného postupu čistenia, ktorý domácu studňu zbaví nahromadených usadenín, nečistôt a kalu, vám studňa nebudete slúžiť zďaleka tak efektívne, ako by mohla a mala. Na začiatok je vhodné poznať hĺbku danej studne, pokiaľ však túto informáciu nepoznáte, dá sa ľahko a rýchlo zmerať. Pre čistenie studne sa dajú využiť rôzne čistiace zariadenia, najčastejšie sa však v praxi stretávame s prístrojom fungujúcim na báze vysokého tlaku. Štandardné čistenie studní spočíva v prvom rade z odčerpania vody v studni ponorným čerpadlom a následným vyčistením jej dna s pomocou kalového čerpadla, ktoré ho zbaví nahromadeného bahna. Dlhodobú ochranu aj do budúcnosti dnu poskytneme, pokiaľ ho zasypeme vrstvou štrku pôsobiaceho ako prirodzený filter pre filtrovanie rozličných nečistôt prípadne za tým istým účelom vytvoríme na dne studne kamenné podložie.

Dezinfekcia studne a alternatívne riešenie
Za účelom dezinfekcie studne sa zas odborníci spoliehajú na overené čistiace prostriedky. Pre dosiahnutie čo najlepšieho a najdlhodobejšieho efektu by mal zvolený dezinfekčný produkt na studňu pôsobiť aspoň v rozmedzí ôsmich hodín. Voda zo studne môže neskôr slúžiť na pitie až po dostatočnom a dôkladnom prečerpaní, čo zvyčajne trvá niekoľko dní.

Mali by ste vedieť, že odporúčaná frekvencia pre čistenie a dezinfekciu studní sú približne každé dva až tri roky. Ak však hľadáte riešenie na dlhšiu dobu a nebojíte sa do čistenia investovať viac, zaujímavou voľbou pre vás môže byť inštalácia UV lampy respektíve UV sterilizátora, ktorého pôsobením sa dá z vody zhromaždenej v studni odstrániť drvivá väčšina najrôznejších choroboplodných zárodkov.
 
Čistenie studní vykonávame v nasledovných mestách a ich blízkych okoliach: Bratislava, Malacky, Stupava, Pezinok, Senec, Trnava, Šamorín, Dunajská Streda, Nitra, Trenčín, Hlohovec. 

Naše kompletné portfólio nájdete na web stránkach:
www.ibrein.sk
www.krtkovaniemonitoring.sk
www.industrialcleaning.sk
www.tryskaniesuchymladom.sk
www.bratislavskahavarijna.sk

Neváhajte nás kontaktovať.