7:00 – 22:00
+421 903 922 980

Odpieskovanie a odkalenie silne znečistených vŕtaných a kopaných studní

Odpieskovanie a odkalenie silne znečistených vŕtaných a kopaných studní

Z nášho najnovšieho článku zistíte, v čom spočíva charakteristika vŕtanej aj kopanej studne a akým spôsobom tento druh studní možno odpieskovať a odkaliť. Odhalíme vám taktiež, k čomu tieto čistiace práce slúžia aj aké sú ich prednosti. Firma IB REIN ponúka profesionálne čistiace práce zamerané aj na čistenie a odpieskovanie studníČím sú špecifické vŕtané a kopané studne?
Na začiatok je dôležité ujasniť si, čo si vlastne pod vŕtanou a kopanou studňou možno predstaviť a v čom sa od seba vzájomne líšia. V našich končinách sa v dnešnej dobe najviac využívajú vŕtané studne a to predovšetkým z toho dôvodu, že ich vytvorenie nezaberie veľa času a nie je ani cenovo náročné. Vzhľadom k tomu, že takáto studňa má prístup k pitnej vode v spodných vrstvách, jej voda sa vyznačuje vyšším stupňom kvality. Na druhej strane však vŕtaná studňa zvyčajne disponuje nižším priemerom, na ten má však dosah aj zvolená vrtná súprava. Niektorých záujemcov od vŕtanej studne odráža fakt, že vŕtanie studne môže v určitých prípadoch poškodiť trávnik v jej okolí, toto riziko sa však zníži, pokiaľ sa pri vŕtaní studní spoľahnete na skúsených odborníkov a modernú vŕtaciu technológiu.

Kopané studne boli preferované kedysi, aj dnes si však získavajú mnohých priaznivcov, ktorí dokážu oceniť prednosti týchto studní. Ich prvoradou výhodou je hlavne širší priemer, vďaka ktorému môže studňa disponovať väčším objemom vody a nie je nutné, aby bola kopaná do značnej hĺbky. Vo väčšine prípadov teda postačí, ak je podobná studňa kopaná do hĺbky štyroch až šiestich metrov. Tým pádom máte k dispozícii viac vody súčasne a pomalšie dotekanie spodnej vody do studne zároveň nepredstavuje žiadny problém.   

Najlepšie metódy na čistenie studní
Pri vŕtaných studniach platí, že by mali byť podrobené detailnému čisteniu v rozmedzí päť až osem rokov, zatiaľčo v prípade kopanej studne sa jej čistenie odporúča realizovať každých päť rokov. Hoci sa kopaná studňa čistí jednoduchšie, pri oboch typoch studní je vhodnejšie prenechať čistenie profesionálom, aby ste sa tak vyhli prípadných komplikáciám a nepríjemnostiam. Prvým krokom je každopádne odčerpávanie vody zo studne, aby mohol byť jej interiér následne vyčistený. V kopaných studniach je za účelom odstránenia nečistôt a usadenín štandardom mechanické čistenie, kým vo vŕtanej studni sa čistenia spája s odpieskovaním zbavujúcim studňu zhromaždených sedimentov.

Ako už naznačuje pomenovanie tohto čistiaceho postupu, odpieskovanie studní slúži na odsatie piesku a drobných usadenín z ich vnútra, vďaka čomu sa zrýchli prúdenie vody do studne, keďže jej už v ceste nebudú stáť žiadne mechanické prekážky. Pri tejto činnosti sa pracuje s ponorným čerpadlom dosahujúcim dostatočný výkon, pôsobením ktorého sa z vody začne uvoľňovať piesok a znečistená voda je následne nahradená čistou a priezračnou vodou. Doplňujúcou prácou môže byť pri pieskovaní v prípade záujmu tiež dezinfekcia studne s pomocou čistiaceho prostriedku s obsahom chlóru.

Ďalšou metódou, ktorá sa dá využiť pre čistenie studní je odkalenie studne, pri ktorom je z dna studne postupne odčerpaná kalná voda prostredníctvom použitia výkonného kalového či hlbinného čerpadla. V porovnaní s klasickými a záhradnými čerpadlami ho možno bez obáv počas práce ponoriť do vody a dokáže si účinne poradiť aj s pevnejšími nečistotami. Zo studne je tak odstránené nielen kalové znečistenie, ale aj nahromadené bahno, vzhľadom k čomu je čistenie studne ešte precíznejšie. Odpieskovanie aj odkalenie studní možno realizovať prakticky kedykoľvek počas jarných, letných alebo jesenných mesiacov.
 
Čistenie studní vykonávame v nasledovných mestách a ich blízkych okoliach: Bratislava, Malacky, Stupava, Pezinok, Senec, Trnava, Šamorín, Dunajská Streda, Nitra, Trenčín, Hlohovec. 

Naše kompletné portfólio nájdete na web stránkach:
www.ibrein.sk
www.krtkovaniemonitoring.sk
www.industrialcleaning.sk
www.tryskaniesuchymladom.sk
www.bratislavskahavarijna.sk

Neváhajte nás kontaktovať.